Študijné odbory: 4-ročné s maturitou

Mechanik elektrotechnik

Absolvent odboru mechanik elektrotechnik zameranie autoelektronika ovláda elektronické prvky používané v motorovom vozidle, celé elektropríslušenstvo motorového vozidla, meraciu techniku používanú pre diagnostiku porúch motorového vozidla, polovodičové súčiastky používané v motorových vozidlách. Okrem elektronického vybavenia motorových vozidiel ovláda prácu ako automechanik.

Absolvent odboru mechanik elektrotechnik zameranie silnoprúdová technika je schopný samostatne vykonávať rôzne druhy elektrotechnických činností napr.  elektroinštalácie a rozvody na budovách, servis a prevíjanie elektrických prístrojov.

Teoretické vyučovanie sa strieda s odborným výcvikom podľa štátneho vzdelávacieho programu pre príslušný študijný odbor počas celého štvorročného štúdia. Po prvom ročníku škola ponúka možnosť  študovať v dvoch zameraniach - autoelektronika a silnoprúdová technika. Štúdium je bezplatné.

Teoretické vyučovanie sa realizuje v moderných učebniach, ktoré sú vybavené potrebnými  informačnými a komunikačnými technológiami.  Prostredníctvom európskeho projektu IROP sme pre študijný odbor vybudovali dve nové odborné učebne s výučbovými panelmi a modernou diagnostickou technikou.

zameranie - silnoprúdová technika -  žiaci so zameraním silnoprúdová technika vykonávajú počas prvého ročníka odborný výcvik v školských dielňach. Školské dielne sú vybavené modernými prístrojovými zariadeniami – regulovateľné zdroje, meracie prístroje, multimetre a cvičnými výukovými panelmi – fotovoltaika, priemyselné inštalácie, inteligentné domové elektroinštalácie. Každý žiak má na odbornom výcviku pridelené samostatné pracovisko vybavené potrebným náradím, ktoré súvisí s výukou v odbore. Od druhého ročníka žiaci  vykonávajú odborný výcvik v školských dielňach alebo u zmluvných partnerov školy.

zameranie - autoelektronika -  odborný výcvik sa vykonáva nielen v  renomovaných autoservisoch, ale aj v školských dielňach, kde škola disponuje najnovšou 3D geometriou, brzdovou stolicou, prístrojmi na meranie výfukových plynov (pracovisko emisnej kontroly) a pod., kde žiaci získavajú praktické zručnosti. Ide o interdisciplinárny odbor, v ktorom žiaci získavajú zručnosti v oblasti autoelektroniky, ako aj v oblasti opravárenstva motorových vozidiel.

- ELIS-MAT, s.r.o., Vernár

- Jaroslav Zagora  Elza, Poprad

- Optiman, Poprad

- F-STAV ENERGY, s.r.o., Spišská Belá

- JSS, s.r.o., Poprad

- MT elektri – Milan Pitoňák, Vrbov

- Autoservis Cehula, Hozelec

- Michal Cehula – MC Autoslužby, Hozelec

- ZIPSERNET, s.r.o., Spišská Belá

Štúdium v odbore mechanik elektrotechnik je v súčasnosti veľmi atraktívne a žiadané. Technologický pokrok v automobilizme a spotrebnej elektronike vytvára dobrý predpoklad pre uplatnenie absolventov a získanie pracovnej pozície doma aj v zahraničí. Skúsení a kvalifikovaní pracovníci v obidvoch zameraniach študijného odboru mechanik elektrotechnik sú nadpriemerne finančne hodnotení. Žiaci počas svojho štúdia nadobudnú teoretické vedomosti i praktické zručnosti v škole a v rôznych firmách a autoservisoch. Absolventi sú po ukončení štúdia okamžite pripravení využiť všetky odborné znalosti a vedomosti na trhu práce, ktorý uvedenému odboru v obidvoch zameraniach ponúka množstvo pracovných pozícií.

Mgr. František Krempaský

Žiaci získavajú okrem maturitného vysvedčenia aj výučný list v príslušnom odbore. Za zvýhodnených podmienok môžu žiaci počas štúdia absolvovať zváračský kurz. Absolventi obidvoch zameraní môžu po ukončení štúdia maturitnou skúškou  získať osvedčenie – „Elektrická spôsobilosť pre elektrikárov § 21 Vyhláška č. 208/2009 Z. z.“ (kurz sa vykonáva v priestoroch školy v spolupráci s externým školiteľom) a môžu pokračovať v štúdiu na vysokých školách.

- celoslovenská súťaž odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v odbore elektrotechnika so zameraním silnoprúdová technika,

- Autoopravár Junior Castrol,

- podľa aktuálnych ponúk.

Žiaci majú možnosť zúčastniť sa počas štúdia odborných exkurzií:

- prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh,

- Elkond, a.s., Trstená,

- rušňové depo Poprad,

- Nemocnica s poliklinikou, a.s., Poprad

- Danubius Bratislava,

- Jaguar Land Rover, Nitra,

- Autonova, Poprad,

- Agrokomplex Nitra,

- autoservisy v Poprade a okolí,

- veľtrh Coneco Bratislava a iné.

Absolvent zamerania autoelektronika je pripravený na výkon činností v oblasti údržby, opráv a predovšetkým diagnostiky motorových vozidiel a elektroautomobilov. Uplatnenie môže absolvent nájsť pri výkone činností ako technik v oblasti autoelektroniky, na rôznych druhoch zariadení využívaných v oblasti autoelektroniky, môže vykonávať údržbu a servis autoelektronických zariadení , ako vedúci autoservisu, technik v staniciach technickej kontroly, v staniciach emisných kontrol, apod. a taktiež môže nájsť uplatnenie v samostatnom podnikaní v oblasti autoopravárenstva.

Absolvent zamerania silnoprúdová technika sa uplatní ako ako mechanik elektrotechnik silnoprúdovej techniky na rôznych druhoch elektrických zariadení, ako elektromontér trakčných sietí a elektrického vedenia, technik technickej kontroly a diagnostiky v elektrotechnike a energetike, stavebný a prevádzkový elektrikár, elektrotechnik pri výrobe a rozvode elektrickej energie a taktiež môže nájsť uplatnenie v samotnom podnikaní v oblasti silnoprúdovej techniky, pri splnení osobitných podmienok je absolvent schopný samostatného podnikania.

Absolventi študijného odboru obidvoch zameraní sú pripravení na vysokoškolské štúdium v technických odboroch.