autoopravár mechanik autoopravár karosár cukrár kaderník čašník, servírka kuchár

Učebné odbory: 3-ročné s výučným listom

Cukrár 2964 H - štúdium v učebnom odbore trvá tri roky, je ukončené záverečnou skúškou, absolvent získa výučný list, má možnosť pokračovať v nadstavbovom štúdiu a získať maturitné vysvedčenie.

Absolvent učebného odboru vie samostatne posúdiť suroviny, pomocné látky a pripraviť ich podľa noriem na výrobu, vie robiť základné prevádzkové výpočty, zhotoviť cestá, hmoty, náplne, polevy, ozdoby a konečné výrobky, zvládne obsluhu príslušného zariadenia a vykonáva ich jednoduchú údržbu. Pri dokončovaní výrobkov dbá na estetický vzhľad, preto je potrebné rozvíjať fantáziu, tvorivosť a estetické cítenie. Absolvent má vedomosti o procese starnutia cukrárenských výrobkov a vplyve klímy na ne, preto ich vie kvalitne a esteticky baliť, skladovať, expedovať. Dokáže objektívne posúdiť kvalitu výrobkov a je oboznámený s vedením základnej výrobnej dokumentácie. Absolvent ovláda a dodržiava technologické zásady a zásady správnej výrobnej praxe HACCP, hygieny, bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri práci. Je vedený k šetreniu surovinami a energiou. Má všeobecný rozhľad a pozná nielen klasické technologické postupy výroby, ale je oboznámený aj s inovačnými trendmi v odbore – napr. použitie nových surovín, zmesí, zlepšujúcich prípravkov, atď.

Týždeň teoretického vyučovania strieda týždeň odborného výcviku počas celého trojročného štúdia. Štúdium je bezplatné.

Teoretické vyučovanie sa realizuje v moderných učebniach, ktoré sú vybavené potrebnými  informačnými a komunikačnými technológiami.

V priebehu prvého ročníka vykonávajú žiaci odborný výcvik v školskej cukrárenskej dielni, kde získavajú základné zručnosti. Cukrárenská dielňa je vybavená modernou technológiu a pracovnými pomôckami. Žiaci si postupne vytvárajú zručnosti potrebné na výkon "sladkého povolania". Na odbornom výcviku  sa pripravuje veľké množstvo výrobkov vytvorených podľa vlastných receptúr. Majsterky odborného výcviku sa neustále sa snažia zdokonaľovať receptúry, vnášať do nich nové trendy, či doposiaľ nepoznané suroviny. Veľmi obľúbene sú dni, kedy sa  na odbornom výcviku spoločne vytvárajú nové dezerty, kombinujú chute, experimentuje sa so surovinami. Osobitnou kategóriou na ceste vzdelávania je príprava a zdobenie dezertov a tôrt. Majsterky odborného výcviku spolu so žiakmi sledujú nové trendy v zdobení a prispôsobujú sa požiadavkám trhu. V druhom a treťom ročníku majú žiaci možnosť vykonávať odborný výcvik na pracovisku zmluvného partnera školy.  Škola sa snaží žiakov umiestňovať do prevádzok, ktoré sú v blízkosti ich trvalého bydliska.

- cukráreň JaR, Matejovce

- cukráreň Malý princ, Poprad

- Cremosa s.r.o., Veľká Lomnica

- cukráreň Domenico, Poprad

- cukráreň Betka, Fórum Poprad

V učebnom odbore cukrár je možnosť študovať v systéme duálneho vzdelávania od 1. ročníka. V prípade duálneho vzdelávania, vykonáva žiak odborný výcvik na pracovisku zamestnávateľa od začiatku štúdia.

Odbor cukrár možno nazvať umeleckým, a to z toho dôvodu, že v dnešnej  modernej dobe sa zvýšil záujem o umelecké torty, dezerty a drobné pečivo. Je to krásne, sladké, voňavé povolanie plné kreativity a nápaditosti pretvorenej do cukrárskych produktov, ktoré zakaždým vytvoria radosť a plné bruška spokojných zákazníkov.

MOV: Mgr. A Rabianská , Mgr. A. Fábryová

Žiaci získavajú  okrem výučného listu  certifikát  obchodnej a priemyselnej komory SR,  ktorý im umožňuje pracovať vo všetkých krajinách EÚ. Za zvýhodnených podmienok môžu žiaci počas štúdia absolvovať kurz praliniek, barmanský a baristický kurz. Vďaka spolupráci s miestnymi podnikateľmi v oblasti cukrárenskej výroby zabezpečujeme komplexné poznatky v moderných trendoch pri príprave cukrárskych výrobkov.

Žiaci našej školy sa  zúčastňujú celoslovenských súťaží Sweetcup Prešov, Top torta Liptovský Mikuláš, Majster palacinka Ružomberok, Najkrajšia torta Slovenska Púchov a iné,  pravidelne sa  umiestňujú  na popredných miestach.

Žiaci majú možnosť zúčastniť sa počas štúdia odborných exkurzií:

- Chocotopia Praha,

- Danubius Bratislava,

-  Pralinkáreň Púchov,

- Nestville Park Hniezdne,

- gastronomická výstava hotel Holiday Inn Žilina,

- jarná gastronomická výstava Vysoké Tatry a iné.

Absolvent odboru cukrár sa uplatní ako odborne kvalifikovaný pracovník v cukrárenskej a pekárenskej výrobe, hoteloch a v súkromných podnikoch, alebo po splnení ostatných podmienok je absolvent schopný samostatne podnikať v príslušnej oblasti.