autoopravár mechanik autoopravár karosár cukrár kaderník čašník, servírka kuchár

Učebné odbory: 3-ročné s výučným listom

Čašník, servírka 6444 H - štúdium v učebnom odbore trvá tri roky, je ukončené záverečnou skúškou, absolvent získa výučný list, má možnosť pokračovať v nadstavbovom štúdiu a získať maturitné vysvedčenie.

Absolvent odboru čašník, servírka po ukončení prípravy samostatne zvládne jednoduchú a zložitú obsluhu hostí v zariadeniach spoločného stravovania, vie uviesť hostí a poskytnúť pomoc klientom pri výbere z jedálneho lístka, pripravuje miešané nápoje aj podľa vlastných receptúr, vie pripraviť jednoduché jedlá, minútky, šaláty a múčniky, dokončuje jedlá pred hosťom a pripravuje tabule na slávnostné príležitosti. Absolvent vie pripraviť pracovisko a ovláda všetky práce spojené so stolovaním. Vie prijímať jednoduché a zložité objednávky, podávať informácie o jedlách a nápojoch, poskytovať odbornú inštruktáž pri servírovaní špeciálnych pokrmov a nápojov, ovláda zásady vedenia administratívy a účtovania v prevádzke, vie účtovať na kontrolnej pokladnici, inkasovať tržby, písať jedálne lístky.

Týždeň teoretického vyučovania strieda týždeň odborného výcviku počas celého trojročného štúdia. Štúdium je bezplatné.

Teoretické vyučovanie sa realizuje v moderných učebniach, ktoré sú vybavené potrebnými  informačnými a komunikačnými technológiami.

Počas celého štúdia sa odborný výcvik  zabezpečuje v odborných učebniach a v zmluvných strediskách školy /hotely, reštauračné zariadenia, rôzne gastronomické prevádzky/. Súčasťou odborného výcviku je aj prezentácia zručností žiakov pri rôznych hromadných slávnostných príležitostiach mesta Poprad a firemných podujatiach,  ako sú slávnostné rauty a bankety. Odborný výcvik  u zmluvných partnerov školy je pre žiakov veľkým prínosom a skúsenosťou pre ich profesijný život. Spolupráca školy so zmluvnými partnermi je na veľmi dobrej úrovni. Škola sa snaží žiakov umiestňovať do prevádzok, ktoré sú v blízkosti ich trvalého bydliska.

- Metropol, a.s., Spišská Nová Ves

- Motokáry, Poprad

- Tesco, a.s., Poprad

- Tesco, a.s., Kežmarok

V učebnom odbore čašník, servírka je možnosť študovať v systéme duálneho vzdelávania od 1. ročníka. V prípade duálneho vzdelávania, vykonáva žiak odborný výcvik u zamestnávateľa od začiatku štúdia.

Súčasné trendy gastronómie posunuli záujem o odbor  čašník – servírka, ktorý  sa stal jeden z najžiadanejších  na trhu práce.

Profesia čašník-servírka je veľmi zaujímavá a kreatívna. Proces odbornej prípravy  je vedený tak, aby pôsobil motivačne a viedol k tvorivosti. Žiaci vykonávajú odborný výcvik v hoteloch, reštauráciách, kde sú v priamom kontakte so zákazníkom, čo je veľkým prínosom a skúsenosťou pre ich odborný a profesijný rast. Naučia sa jednoduchú a zložitú formu obsluhy, prípravu rôznych nápojov a prípravu slávnostných hostín z rôznych príležitostí.

MOV: Mgr. Marta Kriššáková

Žiaci získavajú  okrem výučného listu  certifikát  obchodnej a priemyselnej komory SR,  ktorý im umožňuje pracovať vo všetkých krajinách EÚ. Za zvýhodnených podmienok môžu žiaci počas štúdia absolvovať barmanský a baristický kurz.

Žiaci našej školy sa  zúčastňujú celoslovenských súťaží  Majster palacinka Ružomberok, barmaské súťaže a gastronomické súťaže podľa aktuálnej ponuky. Pravidelne sa  umiestňujú  na popredných miestach.

Žiaci majú možnosť zúčastniť sa počas štúdia odborných exkurzií:

- Danubius Bratislava,

- Agrokomplex Nitra,

- Nestville Park Hniezdne,

- Grand hotel Kempinski, Vysoké Tatry,

- gastronomická výstava hotel Holiday Inn Žilina,

- gastronomické prevádzky v meste Poprad a okolí,

- hotely v meste Poprad a okolí,

- jarná gastronomická výstava Vysoké Tatry a iné.

Absolvent odboru čašník majú široké možnosti uplatnenia sa v  obchodno-prevádzkových a  technicko-hospodárskych funkciách prevádzkového charakteru, taktiež ako  účtujúci čašník, servírka, hlavný čašník, servírka, barman, prevádzkar, vedúci závodu spoločného stravovania.  Po splnení ostatných podmienok je absolvent schopný samostatného podnikania.

• Súkromná stredná odborná škola služieb
    SNP 1253