Štipendiá

Štipendiá v školskom roku 2023/2024

Poskytovanie sociálnych štipendií sa realizuje podľa zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školského zákona), podľa § 149 Štipendium a iné nepeňažné plnenie a Vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 224/2022 Z. z. o strednej škole.

Výška štipendia

závisí od priemerného prospechu v predchádzajúcom polroku školského vyučovania a od výšky životného minima nezaopatreného dieťaťa, teda v školskom roku 2023/2024 je:

a) 61,39 € - pri priemernom prospechu žiaka do 2,0 vrátane, vo výške 50 % výšky životného minima,

b) 42,97 € -pri priemernom prospechu žiaka horšom ako 2,0 do 2,5 vrátane vo výške 35 % výšky životného minima,

c) 30,70 € - pri priemernom prospechu žiaka viac ako 2,5 vo výške 25 % výšky životného minima.

Ak je žiak hodnotený z povinných vyučovacích predmetov inak ako klasifikáciou, poskytuje sa mu v príslušnom školskom roku sociálne štipendium vo výške 35 % sumy životného minima nezaopatreného dieťaťa.

Jednou z podmienok na priznanie sociálneho štipendia je, že jeho celkové hodnotenie za predchádzajúci polrok je prospel.

Sumy životného minima sa podľa §5 zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime v znení neskorších predpisov, upravujú zvyčajne k 1. júlu bežného kalendárneho roku.

Vzhľadom na to, že sa k 1. júlu 2023 hodnoty životného minima zmenili, v školskom roku 2023/2024 sumy životného minima majú nasledovné hodnoty:

268,88 € v prípade ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,

187,57 € v prípade ak ide o ďalšiu plnoletú spoločne posudzovanú osobu,

122,77 € ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo o nezaopatrené dieťa.

Kritéria na poskytnutie štipendia

Základným kritériom na priznanie sociálneho štipendia je celkové hodnotenie žiaka na vysvedčení za predchádzajúci polrok prospel. Toto kritérium platí pre všetkých žiakov bez ohľadu na vek.

O štipendium určené pre žiakov zo sociálne slabšieho prostredia môže požiadať žiak strednej školy, ak žije v rodine,

a) ktorej sa poskytuje dávka v hmotnej núdzi (prílohou k žiadosti o štipendium je aktuálny doklad z úradu práce sociálnych vecí a rodiny) alebo

b) ak 1/12 celkového príjmu rodiny za predchádzajúci kalendárny rok  je najviac vo výške životného minima.

Štipendium sa poskytuje v období  školského vyučovania. Obdobie školského vyučovania sa končí 30. júna príslušného kalendárneho roka. V posledných ročníkoch stredných škôl môže posledný vyučovací deň byť už v máji a je pre žiakov danej triedy rovnaký bez ohľadu na to, či záverečnú skúšku alebo maturitnú skúšku absolvovali, alebo na skúške neuspeli.

O štipendium je možné požiadať aj v priebehu školského roka s potrebnými dokladmi a s aktuálnym dátumom na dokladoch, v ktorom mesiaci sa o štipendium žiada. Štipendium sa priznáva od prvého dňa v mesiaci, v ktorom žiak o štipendium požiadal a splnil podmienky pre priznanie štipendia.

Štipendium sa neposkytuje žiakovi, ktorý bol podmienečne vylúčený zo školy a  žiakovi, ktorý opakuje ročník. Riaditeľ školy svojím rozhodnutím môže štipendium pozastaviť aj žiakom, ktorí sa dopustili výnimočne hrubého porušovania školského poriadku alebo majú výrazne zlú dochádzku.

Žiadosť o poskytnutie štipendia

Tlačivo žiadosti si môžete vyzdvihnúť na sekretariáte školy.

Potrebné doklady k poberaniu sociálneho štipendia

Sociálne štipendium možno priznať dvoma spôsobmi, a to podľa toho, či sa rodina nachádza v  hmotnej núdzi alebo podľa životného minima.

A) Hmotná núdza

• potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní dávky v hmotnej núdzi,
  • vysvedčenie za posledný polrok

B) Životné minimum - doložiť všetky doklady o príjme za predchádzajúci kalendárny rok:

• príjem (otca, matky) od zamestnávateľa, uviesť čistý príjem a daňový bonus,
  • doklad z ÚPSVaR o vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie (otec, matka) - ak boli rodičia v priebehu roka nezamestnaní,
  • doklad z ÚPSVaR o poberaní prídavkov na deti,
  • doklad z ÚPSVaR o poberaní rodičovského príspevku,
  • doklad zo soc. poisťovne o poberaní dávky v nezamestnanosti (otec, matka) - ak boli rodičia v priebehu roka nezamestnaní,
  • doklad zo soc. poisťovne o poberaní nemocenskej dávky (otec, matka),
  • doklad zo soc. poisťovne o poberaní vdovského a sirotského dôchodku,
  • rozhodnutia súdu (napr. výživné, zverenie dieťaťa do starostlivosti a pod.),
  • dávka a príspevky v hmotnej núdzi,
  • dávky pestúnskej starostlivosti (odmena pestúna, príspevok na úhradu potrieb dieťaťa),
  • vysvedčenie za posledný polrok.

Žiadosti o štipendium vybavuje: Mgr. Ľudmila Jurčíková – tel. 052/78 60 131, e-mail.: sekretariat@sosvelka.sk.

Dokumenty na stiahnutie:

Žiadosť o poskytnutie sociálneho štipendia: Ziadost_o_socialne_stipendium.docx

Žiadosť o vystavenie potvrdenia: Ziadost_o_vystavenie_potvrdenia_na_ucely_socialneho_stipendia.doc

Potvrdenie - Výpis: Potvrdenie_Vypis_z_DP_na_ucely_soc_stipendia_SS_2021.doc