Školský deň ako každý iný, ale pre žiakov I.E, II.E, III.E a pre troch majstrov OV a jedného učiteľa bol trošku iný. Ranný odchod z Popradu o 7,00 hod. nebol až taký príjemný, ale potom prišiel deň plný prekvapení. Najprv to bolo slnečné počasie, ale skutočným zážitkom bolo úžasné prijatie predstaviteľmi firmy ELKOND v Trstenej. To čo sa tam odohralo za 2,5 hod. bolo pre všetkých nadšencov elektriky a nových technológií skutočným zážitkom.
Najprv si nás manažment rozdelil do skupiniek po 8 až 10 ľudí a potom líder každej skupiny nám venoval všetok svoj čas. Mali sme možnosť hneď v úvode využiť služby občerstvenia a sociálnych zariadení a hneď na to sme absolvovali úplne presný výklad s názornými ukážkami – ako funguje výroba káblov. Každá skupina absolvovala exkurziu samostatne od začiatku až po koniec všetkého čo sa vo firme vyrába. Prvou výrobnou etapou bola výroba medených a oceľových vodičov žíhaním, kde sa každý vodič ťahá tepelnou cestou na potrebnú hrúbku. Potom nasleduje výroba izolácie na každý typ vodiča a tá sa vyrába vo viacerých farbách, tak ako to predpisuje norma. Zaujímavosťou bol zeleno-žltý vodič, ktorý sa vyrába ako žltý vodič a potom sa pridáva 20% prímesi zelenej. Po vytvorení izolácie dochádza k splietaniu vodičov po 2, 3, 4 a viac vodičov, čo bolo tiež majstrovsky prezentované. Líder nám vysvetlil aj niektoré technologické „finty“ ako je stáčanie drôtov v jednom smere s premenlivou rýchlosťou alebo splietanie so zmenou smeru splietania raz vpravo a raz vľavo. Všetko má svoju logiku, lebo káble sa takto pripravujú na mechanické namáhanie a hlavne na ohyb, čo splietané vodiče bez problémov zvládajú. Po zapletení vodičov sa podľa určenia kábla jednotlivé žily popráškujú alebo sa vytvorí tieniaca sieťka, prípadne sa zabalia do špeciálneho plastu , ktorý odoláva aj teplote nad 1000° C. Poslednou výrobnou etapou je konečná kabeláž, ktorá spája už spletené a izoláciou obalené drôty do spoločného celku a vytvorí funkčný kábel pre telekomunikačné, rozvodové, či silnoprúdové účely. Pre zákazníka sa pripraví kábel podľa objednávky na bubon v požadovanej dĺžke, často aj v kilometrových dĺžkach. Vysoká kvalita výroby sa prejavuje aj v skutočne precíznej výstupnej kontrole na každom vodiči. Distribúcia káblov nastane až po kontrole akosti výroby, či po stránke mechanickej alebo elektrickej. Za povšimnutie stojí aj to , že ak dôjde k výrobnej chybe, tak takýto nepodarok sa buď predá ako nižšia akosť, alebo sa kompletne prerobí a všetko sa recykluje.
Možno pre bežného laika tieto postupy výroby káblov nič nehovoria, ale pre elektrikárov, ktorí to myslia s elektrinou vážne aj v budúcnosti, akých je v Súkromnej strednej odbornej škole v Poprade dosť, to predstavuje otvorenie 13-tej komnaty, v ktorej je ukrytá nová skúsenosť v hodnote zlata. Po absolvovaní exkurzie bolo počuť medzi chlapcami z odborov ME a MSIZ aj tieto slová: „Prekvapivo, pekný deň“, a to ešte netušili, že pre každého z nich je pripravená obložená žemľa a pollitrová voda.
Na záver možno len dodať: „Skutočne, veľmi pekný deň s množstvom zážitkov, s novými skúsenosťami a za to prednostne vďačíme všetkým zamestnancom firmy ELKOND.
Za tím pedagógov napísal Ing. Petr Vyhnal.
Mesiac október neodmysliteľne patrí k mesiacu „Úcty k starším“.
Z tejto príležitosti pracovníci sociálneho odboru MsÚ mesta Poprad pripravili pre seniorov skvelú akciu pod názvom „Tretí vek sa zabáva“. Akcia sa tradične koná v hale reštaurácie Kaskády v Poprade - Matejovciach.
Súčasťou akcie boli aj naši žiaci Súkromnej strednej odbornej školy z Popradu - Veľká. Naším poslaním bolo pripraviť slávnostnú hostinu a poskytnúť kvalitnú a odbornú službu obsluhy.
Pozvanie MsÚ Poprad sme s radosťou prijali s vedomím tešiť sa a dopriať si pár nezabudnuteľných okamihov v prítomnosti seniorov. Naši žiaci sa na tejto významnej akcii zúčastňujú každý rok. S úsmevom na tvári obslúžili 350 hostí a aj keď to bolo náročné a vyčerpávajúce mali dobrý pocit z vykonanej práce. Aj tento krát chceli takýmto spôsobom prejaviť svoju úctu, náklonnosť a lásku k starším. Nie jeden si spomenul aj na svojich starých rodičov.
Oslava sa niesla v duchu hudby, tanca, zaujímavého programu, zo strany seniorských klubov a sociálneho odboru mesta Poprad. Prevládala dobrá nálada a pohoda. Kultúrny program bol obohatený bohatou tombolou, na ktorú sa seniori veľmi tešia. Atmosféra bola vynikajúca, čo je výsledkom aj práce našich žiakov, ktorí vytvárali podmienky príjemného posedenia a zábavy.
Našou neoceniteľnou odmenou bol milý pohľad, láskavosť a vďačnosť všetkých, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia.
Dobrá príprava, ako aj úspešný priebeh hostiny bol stále pod dohľadom majstrov odbornej výchovy Mgr. Marty Kriššákovej a Mgr. Františka Teplického.
Akciu sme ukončili s dobrým pocitom, krásnymi zážitkami a novými skúsenosťami.
MOV Mgr. Marta Kriššáková
DESIATY ROČNÍK SÚŤAŽE
„MAJSTER PALACINKA “
Tatranský klub slovenského zväzu kuchárov a cukrárov usporiadal 5.11.2019 jubilejný
10-ty ročník celoslovenskej súťaže „Majster palacinka“, ktorý sa konala v v priestoroch Spojenej školy Scota Viatora 8 v Ružomberku. Aj tento rok sa žiaci Súkromnej strednej odbornej školy z Popradu prihlásili do súťaže zabojovať o najlepšie umiestnenie.
Usilovne sa začali pripravovať, ale najťažšou úlohou bolo navrhnúť receptúru takej palacinky, ktorá ešte nebola a bola by niečím výnimočná. Padali rôzne návrhy a po zvážení sme vybrali palacinku, ktorej sme dali názov
„Čokoládová palacinka s pomarančom“.
Palacinka bola pripravená zo smotany, kvalitnej čokolády a pomarančovo- mascarponovej náplne. Dôležitá bola chuťová vyváženosť, vzhľad, kreativita a tak sme našu palacinku narezali do tvaru malých závinov a obohatili sme ju flambovaným pomarančom. Receptúra bola vynikajúca a ešte úžasnejšia chuť, ktorá bola veľmi dôležitá pre jazýček porotcov.
Žiačka Viktória Pernišová odboru cukrár v spolupráci so žiačkou Františkou Koláčkovskou odboru čašník pripravili 5 porcií palaciniek s flambovaným pomarančom. Dievčatá využili poznatky molekulárnej gastronómie pri príprave ozdoby a z vytemperovanej pomarančovej čokolády v ľadovom alkohole vykúzlili zaujímavý tvar. Vytvorenou ozdobou dekorovali palacinky. Františka palacinku odprezentovala a ponúkla porote na degustáciu.
Žiačky vynikajúco spolupracovali, prejavili odbornosť a kreativitu na vysokej profesionálnej úrovni. Bol to skutočný dobrý tím, ktorý pracoval zodpovedne, či už pri príprave na súťaž, alebo na samotnej súťaži. Ich snaživosť bola ocenená, aj keď porota to nemala ľahké. Dvanásť tímov sa veľmi snažilo a my sme radi, že sme práve tí, ktorí získali ocenenie
„ABSOLÚTNY VÍŤAZ“
Súťažiace dievčatá boli veľmi šťastné, v kútiku ich očí sa objavila aj slzička šťastia. Veríme, že súťaž ich obohatila o skúsenosť v rozvoji ich gastronomickej profesie.
Určite nesmieme zabudnúť sa poďakovať za prípravu žiakov majstrom odborného výcviku Mgr. Anne Fábryovej, Mgr. Marte Kriššákovej a hlavnému majstrovi Mgr. Františkovi Teplickému.
Mgr. Marta Kriššáková
Na Orave dobre, na Orave zdravo..., a preto sa aj tohto roku žiaci našej školy III.E a III.F triedy vybrali po stopách literárnej histórie.
Naša exkurzia sa začala v pamätnom dome Martina Kukučína v Jasenovej, pokračovala Vyšným Kubínom – rodiskom Pavla Országha Hviezdoslava a skončila v Dolnom Kubíne návštevou literárneho múzea Pavla Országha Hviezdoslava, Čaplovičovej knižnice a Florinovho domu.
Žiaci si mali možnosť skonfrontovať svoje knižné poznatky s historickou skutočnosťou. Verím, že nadobudnuté vedomosti a zážitky zúročia pri maturitnej skúške zo slovenského jazyka a literatúry!
Mgr. Anna Mašanová
EXKURZIA ŽIAKOV Z POPRADU V MÚZEU SNP V BANSKEJ BYSTRICI
V súvislosti so 75. výročím od vypuknutia SNP sme sa triedy 2.F, 2.E a 1.S vybrali spoločne s pani učiteľkami Mgr. M. Holišovou a Mgr. J. Kapralovou na historickú exkurziu do Múzea SNP v Banskej Bystrici. Odchod bol naplánovaný na 22.10.2019, stretli sme sa pred ôsmou hodinou pri nákupnom centre Billa v Poprade. Počas cesty, ktorá trvala vyše dvoch hodín, vládla v autobuse príjemná a veselá atmosféra. Niektorí počúvali piesne, iní spali a mnohí si dokonca aj zaspievali. Po príchode na miesto sme mali hodinku čas, aby sme spoznali námestie a navštívili nákupné centrum Európa.
Od pol dvanástej sme mali menšiu prehliadku pri múzeu, kde sa nachádzali mohutné delá a zbrane, ktoré pomáhali slovenským vojakom v boji. Na konci záhrady sa vypínalo veľké lietadlo, ktoré bojovalo po boku slovenských letcov počas vojny. Presne na poludnie sa nám začala prehliadka po múzeu. Pani sprievodkyňa nám venovala dlhé 2 hodiny, od ktorej sme sa dozvedeli nové poznatky a zaujímavosti týkajúce sa druhej svetovej vojny. Rozprávala nám o Adolfovi Hitlerovi, o jeho fašistickom režime, o SNP, ktoré je pre nás Slovákov veľmi dôležité, o holokauste, o tom, ako a prečo transportovali Židov do Osvienčimu a mnoho ďalších zaujímavostí z histórie. Taktiež sme mali možnosť vidieť veľa rôznych odznakov, ktoré Hitler venoval matkám po pôrode určitého počtu ich detí, z ktorých sa časom stali vojaci, ale i vojakom za vyššie postavenie a aj rôzne uniformy a nástroje, ktoré sa v tom čase používali.
Popri prehliadke sme pozerali krátky dokument, ktorý mal len sedem minút. Bolo tam množstvo fotografií a záberov, nielen o tom, ako ľudia prežívali ťažké obdobie počas holokaustu, druhej svetovej vojny, ale dokument zaznamenával chytrý spôsob, akým sa dostal Hitler na výslnie a získal si masy priaznivcov. Hneď ako sa skončila prehliadka, sme sa vrátili domov. Z tohto výletu sme si odniesli nielen veľa zážitkov, ale aj vedomostí. Je potrebné si preto uvedomiť , čo všetko tu dnes máme a začať si to vážiť. Nemusíme žiť predsa v strachu a obavách a ani bojovať o svoj holý život. Ďakujeme pani učiteľkám, ktoré to celé zorganizovali a pripravili.
Veronika Sedláková, II. F
Je tu opäť babie leto a s ním naše vyrezávané tekvice v SSOŠ v Poprade
Streda ráno 23. októbra.... Všetko bolo pripravené. Žiaci začali prichádzať. Po ôsmej už sedeli všetci na svojich miestach a predsedníčka žiackej školskej rady otvorila súťaž o najkrajšiu vyrezanú tekvicu.
Dievčatá aj chlapci pracovali ako včeličky. Atmosféra bola veľmi príjemná. Počas hodiny vznikali skutočne pekné, takmer umelecké dielka. Nápady čerpali súťažiaci z rôznych zdrojov. Dôležité však bolo, že si vzájomne pomáhali a podporovali sa. Bolo jasné, že mnohí tu nie sú po prvý raz. Verme, že ani posledný.
Na prácu prítomných dozerala porota zložená zo žiakov – členov žiackej školskej rady a pedagógov. Tí hodnotili nie len výsledný efekt, ale aj iné aspekty, ako napríklad poriadok a čistotu počas trvania súťaže.
Po vypršaní časového limitu si členovia komisie spoločne sadli a vyhodnotili výsledky práce prítomných. Keďže všetky umelecké dielka boli skutočne pekné, ich úloha nebola ľahká. Nakoniec sa dohodli a o chvíľu sa víťazi tešili na nedeľný hokejový zápas (hlavnou cenou boli lístky, ktoré nám venoval HK Poprad) a zo sladkostí, ktoré dostali.
Novinkou v tomto roku bola súťaž o „cenu verejnosti“. Počas veľkej prestávky mali spolužiaci možnosť hlasovať o najkrajšiu tekvicu. A veru sa zapojili v hojnom počte. Potešili aj tých, ktorým sa ocenenie v prvom kole neušlo.
Bolo to pekná a milá akcia...... Do videnia o rok.
Ing. Dana Mydlárová, koordinátor žiackej školskej rady
V okresnom kole halového futbalu naši chlapci obsadili krásne 2. miesto, za čo im ďakujeme a blahoželáme.
Viac v reportáži tv Poprad :
V učebni na odbornom výcviku bolo v prvý októbrový deň rušno. Všetci žiaci študijného odboru mechanik elektrotechnik sa v hodinových intervaloch vystriedali na prednáškach firmy SOS Košice.
Firma je distribútorom elektrotechnických súčiastok, meracích prístrojov a komponentov pre elektrotechniku. Prestavila svoje produkty naozaj zaujímavou formou.
Žiaci mali možnosť vyskúšať si ich náradie, termovíznu kameru, meracie prístroje. Súťaživé typy si tiež prišli na svoje a víťazi testov si mohli odniesť zaujímavé ceny. Predovšetkým však táto šnúra prednášok rozšírila obzor odborných vedomostí a podporila záujem žiakov o elektrotechniku.
Ing. Jarmila Perháčová
Kurz ochrany života a zdravia v našej SSOŠ Poprad absolvovalo 35 žiakov tretieho ročníka v novom prostredí Pienin, v nádhernom zariadení „Chata Pieniny“. V termíne 24. – 27. 09. 2019 sme si užívali krásu národného parku, turistiku, splav na raftoch, ale aj cykloturistiku. To všetko sme doplnili o prednášky horskej služby, PIENAP-u, no v neposlednom rade aj o zdravotnícku prípravu. Tieto prednášky viedli odborníci z danných oblastí, takže nebola núdza o nové informácie, ktoré naši študenti môžu zhmotniť vo svojom živote. Vo voľnom čase sme využívali benefity ubytovacieho zariadenia, ktoré nám umožnilo vstupy do bazénu, sauny, plážové ihrisko, tenisové ihrisko, ale aj večernú opekačku pod šírim nebom. Pri takto bohatom programe plnom nových aktivít a zážitkov, úžasnej goralskej strave sa nám len ťažko odchádzalo domov, no spomienky v nás pretrvajú večne.
Mgr. Milan Sova
Plenárna schôdza RZ sa uskutoční 8. októbra o 15:00 v školskej jedálni. Následne budú triedne schôdze rodičovského združenia podľa priloženého rozpisu.
BIELA PASTELKA k nám prišla v tomto školskom roku 20.09.2019. Počasie nebolo veľmi príjemné, no o to viac sme sa snažili vyzbierať pre nevidiacich a slabozrakých ľudí čo najviac finančných prostriedkov. Veď-ŽIVOT JE KRAJŠÍ, KEĎ SA MÁTE O KOHO OPRIEŤ!
Ďakujeme všetkým.
Zmena termínu opravnej maturitnej skúšky : viac info a podrobný rozpis na priloženom odkaze :
Dátum konania: 19. júna 2019
Účastníci: vybraní študenti odboru mechanik elektrotechnik z III. E a I.E
Organizovali: Mgr. Krempaský, MOV Koreň
Elektrickú energiu všetci používame a máme ju bez problémov k dispozícii. Na Slovensku sa viac ako polovica z nej vyrobí v jadrových elektrárňach. Jadrový reaktor nie je len taká sranda odstaviť. Ani vtedy, keď je spotreba malá, napríklad o tretej v noci. Tak sa elektrina vyrába neustále, aj keď jej toľko veľa ani nepotrebujeme. Problém je, že sa nedá uskladniť na horšie časy. Niečo sa ale urobiť dá....
Riešením je spotrebovať prebytočnú energiu na pohon čerpadiel, ktoré budú tlačiť vodu do vysoko postavenej nádrže. No a potom, ráno, keď je spotreba vysoká a energie nedostatok, voda z nádrže sa spustí dolu. Poháňa generátory, ktoré zase elektrickú energiu vyrobia. Presne takto funguje aj prečerpávacia vodná elektráreň Čierny Váh, ktorú sme navštívili. Celé dielo je vynikajúcim technickým riešením, navyše nijako neubližuje prírode. Bonusom je pohľad na okolie z hornej nádrže, ktorý je jedným z najkrajších na Slovensku.
Ak najbližšie vylezieš napríklad na Kriváň, alebo aj iný vrch vo Vysokých, či Západných Tatrách, pozri sa na juh. Uvidíš kopec, ktorý ma zrazený vrcholec a na ňom sa ako zrkadlo bude lesknúť vodná hladina. Tak to je ono. Tam sme boli.
Informácie k druhému kolu prijímacieho konania na priloženom odkaze :
V dňoch 13. – 16.5.2019 metodické združenie KOVO zorganizovalo odbornú exkurziu po českých automobilových závodoch a múzeách pre svojich žiakov učebných odborov autoopravár mechanik, karosár a lakovník a tiež študijného odboru mechanik elektrotechnik oblasť autoelektronika.
Začali sme po nočnej jazde autobusom14.5. obhliadkou výrobného závodu IVECO Vysoké Mýto – bývalá KAROSA, v ktorom žiaci videli výrobu a montáž autobusov od prvej dodávky materiálu, cez zvarovňu, lakovňu až po montáž, výstupnú kontrolu a expedíciu hotových výrobkov. Hlavne karosári si mohli pozrieť rôzne druhy strojov, o ktorých sa učili, pomocou ktorých sa polotovary premieňali na hotové výrobky – výstrižky, výkovky či zvarence. Ale aj lakovníci a mechanici si prišli na svoje.
Ešte ten istý deň poobede sme navštívili múzeum ŠKODY v Mladej Boleslavy a tiež supermoderného výrobného závodu ŠKODA. Počas prehliadky závodu sme videli množstvo robotov a iných plne automatizovaných zariadení, ktoré nahrádzajú ťažkú prácu ľudí, skvalitňujú ju a zrýchľujú. Ale bez ľudí to nejde ani tam. Sú nenahraditeľní hlavne pri konečnej montáži, pri kontrole, nastavovaní a iných prácach.
Na druhý deň 15.5. nás autobus odviezol do vojenského múzea v Lešanoch pri Prahe. Exponáty boli zoradené v piatich hangároch podľa ročníkov výroby a podľa období v ktorých sa používali. Rôznorodá vojenská technika žiakov veľmi zaujímala a mali množstvo otázok na sprievodcu, ktorý nám v poslednom hangári nasimuloval autentickú bojovú situáciu za zvukov tankov, samopalov, lietadiel a inej bojovej techniky.
Po vojenskom múzeu sme ešte navštívili Národné technické múzeum v Prahe, v ktorom sa nachádzajú rôzne expozície zamerané hlavne na dopravné prostriedky, ale aj expozícia fotografie, času, chémie, či iné, a je tam tiež historická baňa v podzemných priestoroch múzea.
V Prahe mali žiaci možnosť navštíviť v rámci osobného voľna historické centrum Prahy, Karlov most a iné pamätihodnosti.
Poslednou našou zastávkou bol 16.5. výrobný závod ZETOR v Brne s jeho novou krásnou výstavnou sieňou vystavujúcou súčasné aj historické modely traktorov a iných výrobkov Zetoru.
Po poslednej exkurzii sme sa vo večerných hodinách aj keď unavení, nevyspatí, ale spokojní a plní dojmov, zážitkov a poznatkov vrátili šťastlivo domov.
Ing.Peter Brajer
Predseda MZ KOVO
Po ročnom štúdiu ekonómie a po úspešnom absolvovaní záverečných testov v študijnom programe spoločnosti Junior Achievement Slovensko, n.o., získali žiaci našej školy certifikáty v odbore ekonómia a podnikanie. Každý držiteľ certifikátu absolvoval štúdium ekonómie rozdelené do 15 kapitol, ktoré boli zamerané na princípy ekonómie, hodnoty systému voľného trhu, cenový systém, konkurenciu, bankovníctvo, financovanie podniku, ekonomickú stabilitu, medzinárodné ekonomické vzťahy, marketing, manažment a pod. Atraktívna forma štúdia zároveň vhodne doplnila doterajšie vedomosti žiakov študijných odborov.
Ing. Mária Krempaská MBA
Vážení rodičia, milí uchádzači o štúdium na našej škole!
Výsledky prijímacieho konania pre školský rok 2019/20 si môžete pozrieť na tomto odkaze :
https://ssossnp.edupage.org/text/?text=text/text33&subpage=3
Neprijatí uchádzači pre nedostatok miesta majú možnosť sa odvolať proti rozhodnutiu o neprijatí, ktoré bude riaditeľom školy prehodnotené po ukončení zápisu.
Tlačivo na odvolanie : https://ssossnp.edupage.org/text/?text=text/text33&subpage=2
Zápis prijatých žiakov do študijných odborov mechanik elektrotechnik a mechanik stavebnoinštalačných zariadení sa uskutoční v dňoch
od 17. – 21. 5. 2019 (vrátane) od 7.30 hod. do 14.45 hod.
Nezabudnite na zápis priniesť zápisný lístok, ktorý si vyzdvihnete v základnej škole.
Rozhodnutie o prijatí na štúdium zákonný zástupca obdrží pri zápise žiaka.
Ing. Vladimír Vencko
riaditeľ školy