Smernica

k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov na SSOŠ,SNP 1253, Poprad

 

Internú smernicu vydáva riaditeľ SSOŠ v Poprade ako neoddeliteľnú súčasť Školského poriadku školy. Smernica je vypracovaná v súlade so Smernicou č. 36/2018 k prevencii  a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach, ktoré nadobudlo účinnosť 1. septembra 2018 vydaného MŠ SR podľa paragrafu 3 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní.

Článok I.
Úvodné ustanovenia

.

Táto smernica upravuje základné znaky, formy a prejavy šikanovania detí a žiakov (ďalej len „žiak“), možnosti preventívneho pôsobenia a metódy riešenia šikanovania žiakov v nadväznosti na zodpovednosť školy podľa § 144 ods. 1 písm. o) a § 153 ods. 1 zákona a na práva žiaka podľa § 144 ods. 1 písm. i) a k) zákona.

Cieľom tejto vnútornej smernice je vzhľadom na závažnosť šikanovania poskytnúť základné informácie pedagogickým zamestnancom, ktorí sa podieľajú na výchovno-vzdelávacom procese, o formách jeho prejavov, návrhoch na riešenie, spôsoboch ich preventívneho pôsobenia a o potrebe spolupráce s rodičmi žiakov a príslušnými inštitúciami.

Článok II.
Charakteristika šikanovania

  1. Na účel tejto smernice sa šikanovaním rozumie
    1. správanie žiaka, ktorého úmyslom je ublíženie, ohrozenie alebo zastrašovanie iného žiaka alebo
    2. úmyselný, spravidla opakovaný útok voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z rôznych dôvodov nevedia alebo nemôžu účinne brániť.
  2. Podstatou šikanovania je najmä
    1. úmysel ublížiť druhému fyzicky alebo psychicky,
    2. agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
    3. prevaha agresora alebo skupiny agresorov nad obeťou.
  3. Šikanovanie sa môže prejaviť
    1. v priamej forme, najmä fyzickými útokmi, urážaním, nadávkami, posmechom, zosmiešnením, príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzením veci, vyhrážaním, zastrašovaním, vydieraním, zneužitím osobných údajov, fotografií, šírením nepravdivých informácií, alebo kyberšikanovaním,
    2. v nepriamej forme, najmä prehliadaním, ignorovaním, zámerným vyčleňovaním z kolektívu alebo nedobrovoľným vystavovaním agresívnym situáciám.
  4. Kyberšikanovanie je priama forma šikanovania, pri ktorej ide o zneužitie informačno-komunikačných technológií (najmä telefónu, tabletu, internetu a sociálnych sietí) na úmyselné ohrozenie, ublíženie alebo zastrašovanie, pričom sa často vyskytuje v spojení s inými formami šikanovania.
  5. Kyberšikanovanie má najčastejšie tieto znaky
    1. sociálna prevaha alebo psychická prevaha agresora, nie je nutná fyzická prevaha,
    2. agresor vystupuje často anonymne,
    3. útok nevyžaduje fyzický kontakt agresora a obete,
    4. agresor spravidla nevidí priamu emocionálnu reakciu obete na útok s ohľadom na anonymitu a odstup, ktoré informačno-komunikačné technológie umožňujú,
    5. útoky sa šíria prostredníctvom internetu podstatne rýchlejšie ako inými spôsobmi,
    6. útoky sú prístupné veľkému množstvu osôb,
    7. agresor je schopný uskutočniť útok z rôznych miest,
    8. útoky môžu mať dlhšie trvanie v čase,
    9. obeť nemusí o napadnutí dlhšiu dobu vedieť,
    10. obeť nemusí byť schopná identifikovať agresora,
    11. zverejnené informácie, fotografie a audiozáznamy a videozáznamy môže byť náročné odstrániť z internetu.

 

Článok III.

Zodpovednosť školy

 

  1. Škola zodpovedá za žiakov v čase školského vyučovania, školských akcií a odborného výcviku v súlade so školským zákonom č. 245/2008 Z. z, Dohovorom o právach dieťaťa (20. novembra 1989) a podľa pracovného poriadku školy.

 

  1. Za povinnosť uvedenú v predchádzajúcom bode sú zodpovední všetci pedagogickí zamestnanci školy, ktorí:
    1. realizujú vyučovací proces, odborný výcvik,
    2. vykonávajú počas prestávok pedagogický dozor na chodbách,
    3. vykonávajú pedagogický dozor počas školských akcií rôzneho druhu (školské výlety, kurzy, súťaže, exkurzie, kultúrne a športové podujatia a ďalšie školské akcie),
    4. vykonávajú pedagogický dozor počas záujmových krúžkov.

 

  1. Škola zodpovedá aj za škodu, ktorú v čase vyučovania resp. v dobe vykonávania tzv. prechodného dohľadu spôsobí žiak, pokiaľ ten, kto je povinný vykonávať dohľad nepreukáže, že náležitý dohľad nezanedbal (§ 422 Občianskeho zákonníka). Ak náležitý dohľad na žiaka nebol zanedbaný a osoba, ktorá dohľad vykonávala preukáže, že škoda bola spôsobená žiakom, tak za škodu zodpovedá žiak, resp. rodič alebo zákonný zástupca žiaka.

 

  1. Šikanovanie, resp. jeho náznaky, nesmie byť zamestnancami školy v žiadnej miere akceptované. Pedagogický zamestnanec musí šikanovanie medzi žiakmi bez meškania riešiť a každej jeho obeti poskytnúť okamžitú pomoc. Je povinný ihneď túto skutočnosť oznámiť triednemu učiteľovi agresora a obeti, výchovnému poradcovi, prípadne vedeniu školy.

 

  1. Zamestnanec školy, ktorý neprijme žiadne opatrenia v prípade šikanovania, resp. neoznámi danú skutočnosť kompetentným osobám, sa vystavuje riziku trestného stíhania.

 

Článok IV.
Priestupková a trestnoprávna zodpovednosť

 

 

  1. Šikanovanie žiakov môže v určitých prípadoch napĺňať skutkovú podstatu priestupkov v zmysle zákona č. 372/1990 Z. z. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Ide predovšetkým o priestupky:
    1. proti občianskemu spolunažívaniu
    2. proti majetku

 

  1. Zodpovedným za priestupky je ten, kto v čase spáchania priestupku dovŕšil pätnásty rok svojho veku a neprekročil osemnásty rok svojho veku, zaraďuje sa do kategórie „mladistvých“.

 

  1. Šikanovanie žiakov môže v určitých prípadoch napĺňať aj skutkovú podstatu trestných činov v zmysle zákona č. 300/2005 Z. z. – Trestný zákon. Ide najmä o trestný čin:
    1. ohovárania,
    2. nebezpečného vyhrážania,
    3. ublíženia na zdraví,
    4. obmedzovanie osobnej slobody,
    5. nátlaku,
    6. vydierania,
    7. lúpeže,
    8. hrubého nátlaku,
    9. krádeže,
    10. poškodzovania cudzej veci,
    11. neoprávneného užívania cudzej veci.

 

  1. Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.
  2. Skutočnosť, že fyzická osoba nie je trestne zodpovedná z dôvodu nízkeho veku nie je prekážkou na podanie žaloby vo veci náhrady škody, ktorú žiak spôsobil na majetku alebo vo veci náhrady ujmy, ktorú žiak spôsobil na zdraví. Zákonný zástupca žiaka a žiak zodpovedajú za škodu spoločne a nerozdielne.

 

 

Článok V.
Prevencia šikanovania

 

 

  1. Základným preventívnym opatrením školy je osvojiť si základný princíp „Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách !“

 

  1. Je dôležité, aby sa s podstatou, formami a nebezpečnými dôsledkami šikanovania ako antisociálneho správania jednotlivcov i skupín oboznámili všetci žiaci, zamestnanci škôl a školských zariadení a rodičovská verejnosť. Pre žiakov, pedagogických zamestnancov i rodičov je potrebné vedieť, že tieto formy správania nie sú neškodným humorom a zábavou, mali by sa oboznámiť predovšetkým s negatívnymi dôsledkami šikanovania, a to tak pre jeho obete, ako i pre agresorov. Za zvlášť nebezpečné je potrebné považovať tendenciu podceňovať počiatočné prejavy šikanovania.

 

  1. Dôležité aktivity školy sa nedajú spájať len s vyučovacími predmetmi, ale sa týkajú všetkých činností a situácií v škole, v ktorých sa žiak učí prijímať všeobecné hodnoty spoločnosti, identifikovať sa s nimi a konať v ich duchu v každodennom živote.

 

  1. Riaditeľ školy zodpovedá za systémové aktivity školy v oblasti prevencie šikanovania a agresivity. V rámci účinnej prevencie šikanovania je pri príprave a realizácii celoškolskej stratégie dôležité najmä
    1. vytvoriť pozitívnu klímu v škole,
    2. navodiť úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy, rodičmi a jasne vymedziť možnosti oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti takýchto oznámení),
    3. vo vnútornom poriadku školy jasne stanoviť pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušenie, viesť písomné záznamy o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,
    4. zaistiť v súlade s pracovným poriadkom zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení i v čase mimo vyučovania žiakov, a to najmä v priestoroch, kde k šikanovaniu už došlo alebo by k nemu mohlo dochádzať,
    5. oboznámiť pedagogických zamestnancov so systémom školy pre oznamovanie a vyšetrovanie šikanovania, zvyšovať informovanosť pedagogických zamestnancov, organizovať semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou,
    6. informovať pedagogických zamestnancov, žiakov, aj rodičov o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (napr. umiestniť na prístupné miesto kontakty a telefónne číslo na inštitúcie, ktoré sa problematikou šikanovania zaoberajú),
    7. zabezpečiť vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania najmä triednych učiteľov, koordinátorov prevencie a výchovných poradcov,
    8. spolupracovať s odborníkmi z CPPPaP resp. ďalšími odbornými pracoviskami poradenských a preventívnych služieb v regióne,
    9. v pracovnom poriadku školy vymedziť oznamovaciu povinnosť pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov,
    10. zainteresovať do riešenia a do prevencie šikanovania aj žiacke školské rady.
    11. zriadiť na škole ,,Schránku dôvery“

 

 

Článok VI.
Postup v prípade zistenia šikanovania

 

 

V prípade, že sa v priestoroch budovy počas školského vyučovania a na školských akciách   zistí prípad šikanovania, je každý pedagogický a nepedagogický zamestnanec povinný postupovať takto:

  1. Zamestnanec, ktorý zistí šikanovanie informuje o tejto skutočnosti triedneho učiteľa agresora a obete (predtým si zistí meno a priezvisko a triedu, ktorú navštevuje), výchovného poradcu a člena vedenia školy. Pri veľmi vážnych prípadoch šikanovania je tento zamestnanec povinný zavolať políciu.

 

  1. Triedni učitelia si na pohovor prizvú daných žiakov (nie v jednom termíne), zamestnanca školy, ktorý skutočnosť oznámil a výchovného poradcu školy. O danom pohovore triedni učitelia spíšu zápis, pričom tento odovzdajú v jednom vyhotovení:
    1. zákonnému zástupcovi obete a agresora,
    2. výchovnému poradcovi,
    3. jeden exemplár vložia do osobného spisu žiaka.

V zápise popíšu skutočnosť, vyjadrenia agresora a obete, navrhnú opatrenia na riešenie daného problému.

 

  1. Triedni učitelia agresora a obete si v spolupráci s výchovným poradcom pozvú na pohovor rodičov, resp. zákonných zástupcov týchto žiakov (nie v jednom termíne). Aj o tomto stretnutí spíšu zápis. K pohovoru prizvú aj člena vedenia školy.

 

  1. Po písomnom uzavretí celého prípadu, zvážení návrhov na opatrenia, vyjadrení agresora a obete, rodičov, resp. zákonných zástupcov týchto žiakov riaditeľ školy rozhodne o ďalšom postupe v súlade so školským poriadkom školy, pracovným poriadkom školy, resp. zákonom č. 300/2005 Z. z. – Trestný zákon a zákonom č. 372/1990 Z. z. – Zákon SR o priestupkoch.

 

  1. Nakoľko šikanovanie je závažným negatívnym spoločenským javom, celý prípad vyšetrenia šikanovania sa bude realizovať pri zachovaní dôvernosti až do vyriešenia daného prípadu.

 

 

 

Článok VII.
Metódy riešenia šikanovania

 

 

  1. Na riešenie problémov týkajúcich sa šikanovania žiakov sa  budú používať nasledujúce metódy:
    1. zaistenie ochrany obetiam,
    2. rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor so zúčastnenými na danom prípade šikanovania,
    3. hľadanie a následné nájdenie vhodných svedkov – nikdy nekonfrontovať obeť s agresorom,
    4. kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov dotknutých žiakov
    5. kontaktovanie špecializovaných inštitúcií (CPPPaP, Polícia SR) – kontakt zabezpečuje výchovný poradca, prípadne vedenie školy,
    6. využívanie anonymnej dotazníkovej metódy.

 

  1. Na riešenie šikanovania pri výskyte skupinového násilia sa použije postup:
    1. okamžitá pomoc obeti,
    2. dohoda riaditeľa školy s výchovným poradcom, triednymi učiteľmi a s ostatnými pedagogickými zamestnancami školy na postupe riešenia,
    3. vlastné riešenie problému,
    4. zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,
    5. pokračujúca pomoc a podpora obete,
    6. nahlásenie prípadu polícii – rozhodne riaditeľ školy,
    7. kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov – zabezpečia triedni učitelia,
    8. kontaktovanie špecializovaných inštitúcií.

 

 

Článok VIII.
Opatrenia na riešenie situácie

 

 

Škola na riešenie problému šikanovania zavedie nasledovné opatrenia:

  1. Opatrenia pre obete:
    1. individuálna práca s obeťou,
    2. zvážiť možnosť odporučiť rodičom obete vyhľadať odbornú starostlivosť (hlavne CPPPaP),
    3. zorganizovať skupinový intervenčný program školy v spolupráci s CPPPaP,
    4. zvýšiť informovanosť a poradenstvo pre rodičov žiakov.
  2. Opatrenia voči agresorovi:
    1. individuálna práca s agresorom,
    2. možnosť odporučiť rodičom agresora spoluprácu s CPPPaP,
    3. zorganizovať skupinový program v spolupráci s CPPPaP,
    4. uloženie výchovných opatrení,
    5. zníženie známky zo správania,
    6. zvýšiť informovanosť a poradenstvo pre rodičov žiakov.
  3. Opatrenia v mimoriadnych a opakovaných prípadoch:
    1. odporučiť rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný pobyt v diagnostickom centre, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,
    2. oznámiť prípad príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech mladistvého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov,
    3. oznámiť prípad príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin,
    4. vylúčiť, resp. preradiť agresora na inú školu.

 

 

Článok IX.
Spolupráca školy s rodičmi žiakov a ďalšími inštitúciami

 

 

  1. Pri podozrení na šikanovanie žiaka sú výchovný poradca, ale hlavne triedni učitelia povinní upozorniť rodičov žiakov, aby si všímali možné príznaky šikanovania a súčasne im poskytli pomoc. Táto povinnosť platí tak pre rodinu obete ako aj pre rodinu agresora.
  2. Pri rozhovore s rodičmi sú učitelia povinní dbať na taktný prístup a najmä zachovanie dôvernosti informácií.
  3. Spoluprácu pri danej problematike so špecializovanými inštitúciami za školu zabezpečuje výchovný poradca, koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov a vedenie školy.
  4. Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, je riaditeľ školy povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR.
  5. Riaditeľ školy je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť orgánu sociálno-právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.

 

 

Článok X.
Systém výchovných opatrení

 

 

Po dokázaní šikanovania môže byť agresor potrestaný:

  1. výchovným opatrením – pokarhaním riaditeľom školy,
  2. zníženou známkou zo správania,
  3. oznámením šikanovania polícii,
  4. návrhom na umiestnenie do výchovného ústavu.

 

 

Článok XI.
Všeobecné a záverečné ustanovenia

 

 

  1. Úlohou vedenia školy, všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy je vytvoriť pozitívnu klímu v škole, aby sa predchádzalo prejavom antisociálneho správania jednotlivcov alebo skupín žiakov.

 

  1. Táto smernica je v súlade s pravidlami správania a konania žiakov vrátane sankcií za ich porušenie zapracovanými v školskom poriadku školy.

 

  1. Výchovný poradca ako aj koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov zapracujú ustanovenia tejto smernice do svojich plánov práce.
  2. S touto smernicou budú oboznámení všetci pedagogickí zamestnanci školy na pedagogickej rade konanej dňa 16.9.2020, čo potvrdia svojim podpisom na prezenčnej listine.

 

  1. S touto smernicou sú povinní oboznámiť žiakov školy všetci triedni učitelia a túto skutočnosť zapísať do preberaného učiva v časti „triednická hodina“.

 

  1. Vedenie školy zabezpečí vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania najmä triednych učiteľov, koordinátorov prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov a výchovného poradcu.

 

  1. S touto smernicou oboznámia rodičov, resp. zákonných zástupcov žiaka na rodičovských združeniach jednotlivých tried.

 

  1. Smernica nadobúda účinnosť 17. septembra. 2020 a platí až do odvolania, prípadne zmeny príslušnej legislatívy.

 

 

 

 

 

 

 

V Poprade, dňa  16.9.2020                                                                                 Mgr. Milan Sova

Vypracovala vých. poradkyňa: Mgr. Eva Husárová                                               riaditeľ školy

Novinky

Kontakt

  • Súkromná stredná odborná škola služieb, SNP 1253, 058 01 Poprad
    SNP 1253, 058 01 Poprad
  • sekretariát: 052 7860 131
    0918 390 562

Fotogaléria