Štatút školského parlamentu

Preambula

V zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vydáva tento štatút školského parlamentu.

Článok I.

Základné ustanovenie

1.   Školský parlament  sa zriaďuje  pri SSOŠ služieb Poprad Veľká so sídlom:

SNP 1253, 058 01 Poprad  Veľká.

2.   Sídlo  školského parlamentu  je zhodné so sídlom školy.

Článok II.

Pôsobnosť a poslanie žiackej školskej rady

1. Školský parlament je ustanovený podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov s pôsobnosťou pri SSOŠ služieb Poprad .

2. Školský parlament je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania, reprezentuje žiakov školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy.

Článok III.

Činnosť školského parlamentu

1. Školský parlament sa vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje.

2. Prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.

3. Iniciuje školskú záujmovú činnosť.

4. ŠP sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.

5. ŠP volí a odvoláva zástupcov žiakov do školského parlamentu.

6. ŠP je schopný uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na  platné uznesenie je potrebný  súhlas   nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŠP. Na platné uznesenie ŠP vo veci voľby a odvolania zástupcu žiakov do  ŠP je  potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov.

Článok IV.

Zloženie ŠP  a spôsob voľby  členov

1. ŠP rada má toľko členov, koľko je v škole tried.

2. Členmi žiackej ŠP sú zastupovaní všetci žiaci školy.

3. V každej triede sa zvolí jeden zástupca v tajnom hlasovaní. Voleným zástupcom triedy môže byť len žiak, ktorý nemá výchovné problémy.

4. Zástupcovia tried sa stávajú členmi ŠP.

5. Členovia ŠP si spomedzi seba zvolia predsedu a podpredsedu tajným hlasovaním.

6. Z každých volieb sa robí zápisnica.

7. Predsedom ŠP sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

8. V prípade zániku členstva v ŠP je táto doplnená ďalším členom z príslušnej triedy.

9. Na začiatku nového školského roka je ŠP doplnená o členov z novovzniknutých tried v tajnom hlasovaní.

Článok V.

Práva a povinnosti člena ŠP

1. Člen má právo:

a) voliť a byť volený,

b) navrhovať kandidátov na funkciu predsedu ŠP,

c) byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania a slobodne sa k ním vyjadrovať,

d) hlasovať ku všetkým uzneseniam ŠP,

e) predkladať na rokovanie vlastné námety, prípadne materiály,

f) zrušiť členstvo

2. Člen ŠP je povinný sa zúčastňovať na jej zasadnutí. Neospravedlnená neúčasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena ŠP podľa štatútu, čo je dôvodom jeho odvolania zo ŠP.

3. Člen ŠP je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov ustanovených všeobecne záväznými právnymi predpismi.

4. Z každého zasadnutia ŠP sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.

5. Člen ŠP  je  povinný spolupracovať pri plnení úloh, tlmočiť úlohy a závery zo zasadnutí všetkým žiakom v triede.

Článok VI.

Povinnosti predsedu ŠP

1. Predseda ŠP je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť ŠP a koná v jej mene.

2. Predseda ŠP zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia ŠP.

3. Predseda ŠP má právo:

a) požadovať vysvetlenie k absencii členov ŠP na zasadnutiach,

b) byť informovaný o činnosti členov ŠP poverených vykonaním zverenej  úlohy,

c) rozdeľovať úlohy.

4. Predseda ŠP dohliada na plnenie uznesení a informuje členov ŠP.

5. Ak predseda zo závažných dôvodov nemôže vykonávať svoje práva a povinnosti v zmysle tohto štatútu, prechádzajú tieto práva a povinnosti na podpredsedu.

Článok VII.

Hospodárenie školského parlamentu

1.  Školský parlament nemá vlastný majetok.

2.  Náklady na činnosť ŠP sa uhrádzajú po schválení Rady rodičov z rozpočtu ZRPŠ, v opodstatnených prípadoch po dohode s riaditeľom školy z rozpočtu školy.

Článok VIII.

Zasadnutia školského parlamentu

ŠP zasadá v určený deň raz mesačne, ak nie je stanovené inak.

Článok IX.

Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí žiackej školskej rady dňa 16.9.2022 a od toho dňa nadobúda činnosť.

V Poprade 16.9.2022

Mgr. Milan Sova                                                                     Alexander Dupľák

riaditeľ školy                                                                         predseda ŠP