autoopravár mechanik autoopravár karosár cukrár kaderník čašník, servírka kuchár

Učebné odbory: 3-ročné s výučným listom

Kuchár 6445 H - štúdium v učebnom odbore trvá tri roky, je ukončené záverečnou skúškou, absolvent získa výučný list, má možnosť pokračovať v nadstavbovom štúdiu a získať maturitné vysvedčenie.

Absolvent učebného odboru kuchár ovláda po ukončení štúdia  práce spojené so samostatnou prípravou pokrmov a tvorby jedálnych a nápojových lístkov. Ovláda receptúry a technologické postupy bežných a náročných jedál, ovláda zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, predpisy o HACCP, o preberaní a výdaji tovaru, o reklamácii a hospodárení so zvereným majetkom. Má kultivované vystupovanie, pozná zásady spoločenského správania, vie profesionálne komunikovať s hosťom.

Týždeň teoretického vyučovania strieda týždeň odborného výcviku počas celého trojročného štúdia. Štúdium je bezplatné.

Teoretické vyučovanie sa realizuje v moderných učebniach, ktoré sú vybavené potrebnými  informačnými a komunikačnými technológiami.

počas celého štúdia sa odborný výcvik  zabezpečuje v odborných učebniach a v zmluvných strediskách školy /hotely, reštauračné zariadenia, rôzne gastronomické prevádzky/. Súčasťou odborného výcviku je aj prezentácia zručností žiakov pri rôznych hromadných slávnostných príležitostiach mesta Poprad a firemných podujatiach,  ako sú slávnostné rauty a bankety. Odborný výcvik  u zmluvných partnerov školy je pre žiakov veľkým prínosom a skúsenosťou pre ich profesijný život. Spolupráca školy so zmluvnými partnermi je na veľmi dobrej úrovni. Škola sa snaží žiakov umiestňovať do prevádzok, ktoré sú v blízkosti ich trvalého bydliska.

Metropol, a.s., Spišská Nová Ves

Motokáry, Poprad

Tesco, a.s., Poprad

Tesco, a.s., Kežmarok

V učebnom odbore čašník, servírka je možnosť študovať v systéme duálneho vzdelávania od 1. ročníka. V prípade duálneho vzdelávania, vykonáva žiak odborný výcvik u zamestnávateľa od začiatku štúdia.

Na trhu práce je neustály dopyt po profesii kuchár. V našej škole je učebný odbor kuchár je zameraný nielen na získanie vedomostí, zručností pri príprave  jedál a nápojov, ale poskytuje žiakom aj nové poznatky a moderné  trendy v gastronómii. Krúžková činnosť dáva priestor a možnosť žiakom zapájať sa do práce a zdokonaľovať pracovné zručnosti a návyky, nadobúdať nové spôsoby prípravy pokrmov a   špecialít, získavať nové skúsenosti pri príprave domácej a svetovej kuchyne. Carvingový krúžok žiakov motivuje, učí ich trpezlivosti, povzbudzuje ku kreativite. Žiaci majú možnosť podľa svojich schopností a predstáv vytvárať zaujímavé výrobky z ovocia a zeleniny, ktoré spestrujú  a zvyšujú  úroveň slávnostného stolovania a cateringov.

MOV: Mgr. Anna Krajňáková

žiaci získavajú  okrem výučného listu  certifikát  obchodnej a priemyselnej komory SR,  ktorý im umožňuje pracovať vo všetkých krajinách EÚ. Za zvýhodnených podmienok môžu žiaci počas štúdia absolvovať barmanský a baristický kurz.

žiaci našej školy sa  zúčastňujú celoslovenských súťaží  Majster palacinka Ružomberok, barmaské súťaže a gastronomické súťaže podľa aktuálnej ponuky. Pravidelne sa  umiestňujú  na popredných miestach.

žiaci majú možnosť zúčastniť sa počas štúdia odborných exkurzií:

- Danubius Bratislava,

- Agrokomplex Nitra,

- Nestville Park Hniezdne,

- Grand hotel Kempinski, Vysoké Tatry,

- gastronomická výstava hotel Holiday Inn Žilina,

- gastronomické prevádzky v meste Poprad a okolí,

- hotely v meste Poprad a okolí,

- jarná gastronomická výstava Vysoké Tatry a iné.

Absolvent odboru kuchár má široké možnosti uplatnenia sa v  obchodno-prevádzkových a  technicko-hospodárskych funkciách prevádzkového charakteru, ako kuchári, prevádzkari, v oblasti zásobovania v hotelových, reštauračných zariadeniach a kuchyniach. Po splnení ostatných podmienok je absolvent odboru kuchár schopný samostatného podnikania.