SÚKROMNÁ STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA SLUŽIEB
Ul. SNP 1253, 058 01 POPRAD
Školský poriadok
1. september 2024 Ing. Mária Krempaská MBA
riaditeľka
Článok I
ÚVODNÉ USTANOVENIE
Súkromná stredná odborná škola služieb, SNP 1253, Poprad je strednou odbornou školou, ktorú si žiak zvolil dobrovoľne, preto je povinný riadiť sa týmto školským poriadkom. V záujme naplnenia práva na vzdelanie škola zabezpečí vnútorný chod školy, organizáciu života študentov a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v škole bol maximálne efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi, ako aj učiteľmi.
Škola bude dôsledne dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa, Listinu základných práv a slobôd a iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. SSOŠS je škola, kde sa netoleruje šikanovanie v žiadnej podobe.
Vnútorný školský poriadok vychádza zo Zákona o výchove a vzdelávaní č. 245/2008 Z. z., z vyhlášky o stredných školách č. 224/2022 Z. z. a metodického pokynu č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl.
Žiak je oboznámený so školským poriadkom preukázateľným spôsobom na začiatku školského roka – na prvej triednickej hodine. Ustanovenia školského poriadku sa vzťahujú na teoretické a praktické vyučovanie vrátane praktického vyučovania na pracovisku mimo školy. Svojim podpisom potvrdí oboznámenie s vnútorným školským poriadkom. Zákonný zástupca žiaka je s vnútorným školským poriadkom oboznámený na prvom rodičovskom združení v školskom roku. Jeho neprítomnosť na rodičovskom združení ho nezbavuje povinnosti spolupracovať so školou pri výchove a vzdelávaní jeho dieťaťa. Všetky požiadavky voči škole (potvrdenia, žiadosti a pod.) predkladajú žiaci na sekretariát v úradných hodinách. Rodičia môžu úradné záležitosti vybavovať denne na sekretariáte školy. Informácie o prospechu a správaní žiaka podáva rodičom triedny učiteľ, MOV na triednom rodičovskom združení, prípadne pri osobnej návšteve rodiča v škole alebo iným dohodnutým spôsobom.
Vnútorný školský poriadok je zverejnený na internetovej stránke SSOŠS, SNP 1253, Poprad a na webovej adrese https://ssossnp.edupage.org/.sk.
Súkromná stredná odborná škola služieb poskytuje:
Súkromná stredná odborná škola služieb zabezpečuje žiakom teoretické vyučovanie, praktické vyučovanie (odborný výcvik, odbornú prax) a výchovu mimo vyučovania.
Organizácia školského roka:
Článok II
PRÁVA A POVINNOSTI ŽIAKOV A RODIČOV
1. Práva žiakov školy
Každý žiak školy má právo na:
2. Povinnosti žiakov školy
Každý žiak školy je povinný:
(v prípade poškodenia musí spôsobenú škodu nahradiť podľa stupňa zavinenia alebo
zabezpečiť opravu, ak sa vinník nenájde, škodu hradí celá skupina alebo trieda),
predpisy BOZP, žiak je povinný ihneď oznámiť príslušnému vyučujúcemu každý aj drobný úraz alebo zdravotnú indispozíciu,
Žiakom je prísne zakázané:
Ďalšie povinnosti žiakov a rodičov:
- rodič žiaka vopred písomne požiada riaditeľa o uvoľnenie z vyučovania,
- žiak si vopred uzavrie klasifikáciu vo všetkých predmetoch a prospieva v nich,
- žiak nemá v danom školskom roku neospravedlnené hodiny ani zníženú známku zo správania.
Článok III
ORGANIZÁCIA ŠTÚDIA
1. Organizácia teoretického vyučovania – vyučovacie hodiny:
Organizácia odborného výcviku/odbornej praxe sa riadi v závislosti od vykonávania v školských dielňach a na pracovisku praktického vyučovania.
2. Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
3. Prestup na inú školu alebo zmena študijného alebo učebného odboru
4. Prerušenie štúdia
5. Zanechanie štúdia
Článok IV
DOCHÁDZKA DO ŠKOLY
1. Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vynechať len pre vážnu chorobu, chorobu v rodine, vážne rodinné príčiny a nepredvídané dopravné pomery.
2. Triedny učiteľ a MOV počas OV musí byť informovaný o dôvodoch každej absencie.
3. Ak ochorie žiak alebo osoba, s ktorou je v trvalom styku na prenosnú resp. infekčnú chorobu, oznámi to sám alebo prostredníctvom zákonného zástupcu ihneď triednemu učiteľovi. Pri bežných chorobách navštevuje všeobecného lekára pre deti a dorast alebo všeobecného lekára pre dospelých.
4. Zákonný zástupca žiaka oznámi osobne alebo telefonicky triednemu učiteľovi (MOV) ochorenie (iný nepredvídaný dôvod) a dobu neprítomnosti žiaka na vyučovaní najneskôr do 48 hodín od začiatku žiakovej neprítomnosti na vyučovaní. Po návrate na teoretické vyučovanie (odborný výcvik, odbornú prax) je žiak povinný bezodkladne predložiť triednemu učiteľovi (MOV) lekárske potvrdenie o neprítomnosti, prípadne písomné ospravedlnenie od zákonného zástupcu spolu s jeho podpisom.
5. Hlásenie a predkladanie dochádzky žiaka na odborný výcvik/odbornú prax:
Ak žiak vykonáva odborný výcvik/odbornú prax na pracovisku zamestnávateľa, má povinnosť ohlásiť svoju prítomnosť na pracovisku MOV denne prostredníctvom Edupage príp. SMS, alebo iným vhodným spôsobom majstrovi odborného výcviku. Neprítomnosť na odbornom výcviku/odbornej praxi musí žiak bezodkladne nahlásiť MOV aj pracovníkovi na pracovisku zamestnávateľa.
Žiak je povinný doručiť potvrdenie o dochádzke na odborný výcvik/odbornú prax za predchádzajúci mesiac (v prípade vykonávania odborného výcviku/odbornej praxe na pracovisku zamestnávateľa) najneskôr do 7. dňa nasledujúceho mesiaca MOV osobne, príp. prostredníctvom Edupage. Ak predloží evidenciu dochádzky prostredníctvom Edupage, originál predloží MOV hneď pri nástupe na vyučovanie. Žiak má zakázané akýmkoľvek spôsobom svojvoľne zasahovať do údajov v dochádzke evidencie, ktoré potvrdilo pracovisko zamestnávateľa.
6. Odchod žiakov zo školy počas vyučovania na lekárske vyšetrenie alebo z rodinných dôvodov je dovolený len na základe žiadosti (písomná, telefonická) zákonného zástupcu žiaka o uvoľnenie (dátum a hodina) na ošetrenie, ktorú žiak predloží triednemu učiteľovi, počas odborného výcviku – MOV vopred. Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám, spôsobom hore uvedeným.
7. Ak žiak alebo rodič (zákonný zástupca) nepredloží ospravedlnenie podľa predchádzajúcich pravidiel do 5 pracovných dní od príchodu do školy a na OV, bude triedny učiteľ, MOV považovať vymeškané hodiny za neospravedlnené.
8. Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky:
a) Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole v počte 4 vyučovacích hodín za mesiac, oznámi túto skutočnosť triedny učiteľ, resp. MOV počas OV preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.
b) Pri zanedbávaní povinnej školskej dochádzky nad 15 vyučovacích hodín neospravedlnenej absencie na vyučovaní v kalendárnom mesiaci, na účely zastavenia vyplácania prídavku na dieťa, škola oznámi zanedbávanie povinnej školskej dochádzky obci, v ktorej má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt. Toto oznámenie zašle škola najneskôr do 3 pracovných dní po skončení kalendárneho mesiaca. Kópiu oznámenia zašle okresnému úradu, odboru sociálnych vecí podľa miesta trvalého pobytu zákonného zástupcu.
Článok V
HODNOTENIE A KLASIFIKÁCIA PROSPECHU A SPRÁVANIA ŽIAKOV
Klasifikácia prospechu:
Podmienkou klasifikácie prospechu žiaka za príslušné klasifikačné obdobie je získanie dostatočných podkladov na klasifikáciu.
1. Hodnotenie žiaka sa v rámci vzdelávania podľa školského zákona vykonáva podľa úrovne dosiahnutých výsledkov.
a) slovným hodnotením,
b) klasifikáciou,
c) kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia.
2. Predmety, ktoré sa neklasifikujú, sú určené v školskom vzdelávacom programe.
3. Pri hodnotení a klasifikácii žiaka s vývinovými poruchami alebo žiaka so zdravotným postihnutím sa zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie.
4. Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:
a) 1 – výborný,
b) 2 – chválitebný,
c) 3 – dobrý,
d) 4 – dostatočný,
e) 5 – nedostatočný.
5. Žiak má právo:
a) vedieť, čo sa bude hodnotiť,
b) dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia,
c) na objektívne hodnotenie.
6. Žiak musí mať na konci klasifikačného obdobia z jednotlivých predmetov pri danom počte hodín počet známok v zmysle platnej legislatívy.
Učiteľ vedie evidenciu o každej klasifikácii v elektronickej žiackej knižke.
7. Učiteľ oznámi žiakovi výsledok každého hodnotenia a klasifikácie. Po ústnom vyskúšaní oznámi učiteľ výsledok hodnotenia ihneď. Výsledky hodnotenia písomných skúšok a prác oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.
8. Pri písomnom skúšaní učiteľ vysvetlí žiakovi spôsob klasifikácie, aby vedel prečo dosiahol istý stupeň klasifikácie (body, percentá, stupnica). Žiak má právo nejasnosti s učiteľom prekonzultovať.
9. Žiaci nesmú písať všetky písomné práce za jeden týždeň (5 pracovných dní) pred polročnou a koncoročnou klasifikáciou. Výnimku môže povoliť riaditeľ školy.
10. Prázdniny počas školského roka slúžia na oddych a regeneráciu žiakov a učiteľ im nesmie zadať neúmerné množstvo domácich úloh.
11. Pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia, t.j. známky za ústne odpovede, známky za písomné práce. Pritom sa prihliada aj na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať.
12. Celkové hodnotenie žiaka strednej školy sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje na vysvedčení takto:
a) prospel s vyznamenaním,
b) prospel veľmi dobre,
c) prospel,
d) neprospel.
13. Žiak prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako chválitebný, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 1,5 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobre“.
14. Žiak prospel veľmi dobre, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nemá stupeň prospechu horší ako dobrý, priemerný stupeň prospechu z povinných vyučovacích predmetov nemá horší ako 2,0 a jeho správanie je hodnotené ako „veľmi dobré“.
15. Žiak prospel, ak nemá stupeň prospechu nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovacom predmete.
16. Žiak neprospel, ak má z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške stupeň prospechu nedostatočný.
17. Žiak, ktorý mal na konci 2. polroku najviac z dvoch predmetov prospech „nedostatočný“ môže so súhlasom riaditeľa školy vykonať opravné skúšky. Ak bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, je klasifikovaný z predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku, stupňom prospechu „nedostatočný“. Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky z viac ako dvoch povinných vyučovacích predmetov, môže požiadať riaditeľa školy o opakovanie ročníka. Ak mu riaditeľ školy nepovolí opakovať ročník, prestáva byť žiakom školy.
18. Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje; riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa klasifikácia mohla uskutočniť najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroku.
19. Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný aj klasifikovaný za toto obdobie do 31. augusta v danom roku, v dňoch, ktoré mu určí riaditeľ školy.
KOMISIONÁLNE SKÚŠKY
1. Žiak vykonáva komisionálnu skúšku v prípadoch v zmysle zákona č. 245/2008 Z.z. zákon o vzdelávaní a výchove (školský zákon)
2. Komisia pre komisionálne skúšky má najmenej troch členov, ktorých vymenúva a odvoláva riaditeľ školy. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie pre komisionálne skúšky verejne v deň konania komisionálnej skúšky. Výsledok každej komisionálnej skúšky je pre hodnotenie žiaka konečný.
3. V jeden deň môže vykonať žiak komisionálne skúšky najviac z dvoch vyučovacích predmetov; z viac ako z dvoch vyučovacích predmetov ich môže vykonať, ak s tým zákonný zástupca neplnoletého žiaka, zástupca zariadenia alebo plnoletý žiak súhlasí.
Klasifikácia správania:
Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:
1 – veľmi dobré
– udeľuje sa, ak je správanie žiaka v súlade so školským poriadkom
2 – uspokojivé
- navrhuje triedny učiteľ po konzultácii s MOV, výchovným poradcom príp. so školským špeciálnym pedagógom
- triedny učiteľ prerokuje návrh so ZR
- udeľuje sa za:
- neospravedlnené hodiny 9 - 35
- za opakované porušenie školského poriadku, keď neboli účinné výchovné
opatrenia (napr. opakovaný útek z vyučovania, fajčenie v budove školy,
v areáli školy, na OV, ani pri činnostiach
organizovaných školou, za podvádzanie nadriadených pracovníkov),
- za užívanie alkoholických nápojov a iných omamných látok,
- za arogantné správanie a správanie v rozpore so školským poriadkom, či už
voči spolužiakom alebo pedagogickým i ostatným zamestnancom školy.
3 – menej uspokojivé
- navrhuje triedny učiteľ po konzultácii s MOV, výchovným poradcom príp. so školským špeciálnym pedagógom
- triedny učiteľ prerokuje návrh vopred so ZR a riaditeľom školy
- udeľuje sa za:
- neospravedlnené hodiny 36 – 75
- opakované hrubé porušovanie školského poriadku, keď neboli účinné
výchovné opatrenia, resp. 2. stupeň zo správania,
- opakované fajčenie, ak nebol účinný 2. stupeň zo správania,
- dokázanú krádež,
- závažný prečin, ktorého sa žiak dopustil mimo školy,
- napadnutie spolužiaka s ublížením na zdraví,
- za šikanovanie spolužiakov.
4 – neuspokojivé
- navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s MOV, výchovným poradcom príp. so školským špeciálnym pedagógom
- triedny učiteľ prerokuje návrh vopred so ZR a s riaditeľom školy,
- udeľuje sa za:
- neúnosne vysokú neospravedlnenú absenciu nad 75 hodín a nezáujem
o štúdium,
- závažný trestný čin spáchaný v škole i mimo školy,
- za mimoriadne agresívne správanie voči spolužiakom a zamestnancom školy.
1. Závažné priestupky žiakov triedny učiteľ a MOV prerokuje s výchovným poradcom a nadriadeným pracovníkom ihneď.
2. Druhý a 3. stupeň zo správania sa udeľuje za klasifikačné obdobie – štvrťrok – na príslušnej pedagogickej porade. Z 1. štvrťroku sa známka prenáša na polročné vysvedčenie. Z 3. štvrťroku sa známka prenáša na koncoročné vysvedčenie.
3. Tretí a 4. stupeň zo správania aj podmienečné vylúčenie možno navrhnúť aj na mimoriadnej pedagogickej porade.
4. Štvrtý stupeň zo správania je spravidla spojený s vylúčením zo školy, pri kombinácii priestupkov – neúnosná neospravedlnená absencia a ďalšie závažné priestupky, možno ho udeliť žiakom, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku.
5. Jednotlivé stupne klasifikácie správania možno preskočiť, závisí to od závažnosti priestupku.
6. Triedny učiteľ a MOV všetky kroky súvisiace s hodnotením a klasifikáciou prospechu a správania písomne zdokumentuje a prerokuje so zákonným zástupcom (vyhotoví záznam o pohovore, príp. komunikuje prostredníctvom Edupage formou dôležitej správy) a písomne oznámi zákonnému zástupcovi zníženú známku zo správania a uvedie dôvody.
7. Pri udelení zníženého stupňa zo správania a podmienečného vylúčenia znížená známka je na vysvedčení len raz (1. alebo 2. polrok), pričom podmienka trvá počas stanovenej doby. Triedny učiteľ v správe uvádza podmienečné vylúčenie žiaka na každej klasifikačnej porade, až do vypršania lehoty.
8. Preukázateľné porušenie zákazu fajčenia žiakmi (svedectvo zamestnanca školy) je v klasifikácii správania hodnotené nasledovne:
1x – 2. stupeň zo správania (uspokojivé)
2x – 3. stupeň zo správania (menej uspokojivé)
3x – 4. stupeň zo správania
4x – 4. stupeň zo správania a podmienečné vylúčenie zo štúdia
5x - vylúčenie zo štúdia
1x – napomenutie triednym učiteľom
2x – pokarhanie tr. učiteľom
3x – 2. stupeň zo správania (menej uspokojivé)
4x – 3. stupeň zo správania
5x – 4. stupeň zo správania
6x – 4. stupeň zo správania a podmienečné vylúčenie zo štúdia
7x – vylúčenie zo štúdia
9. Ak pracovisko praktického vyučovania rozviaže zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania z dôvodu, že si žiak na pracovisku neplní svoje povinnosti, nerešpektuje pokyny inštruktorov alebo akýmkoľvek spôsobom porušuje školský poriadok, bude žiakovi znížený stupeň zo správania podľa charakteru a závažnosti priestupku.
Článok VI.
OPATRENIA VO VÝCHOVE
1. Opatreniami vo výchove sú pochvaly alebo iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.
2. Opatrenia vo výchove sa môžu ukladať do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o skutku žiaka dozvedel príslušný pedagogický pracovník, najneskôr však do jedného roka, keď sa žiak previnenia dopustil.
3. Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinnosti alebo za statočný čin možno žiakovi udeliť pochvalu od triedneho učiteľa, od majstra odbornej výchovy alebo od riaditeľa školy.
4. Ak sa žiak previní proti školskému poriadku možno mu udeliť napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, majstra odbornej výchovy, pokarhanie od riaditeľa školy, podmienečné vylúčenie alebo vylúčenie.
5. Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy alebo školského zariadenia, okrem špeciálnych výchovných zariadení, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania a slúži na upokojenie žiaka, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy alebo riaditeľ školského zariadenia bezodkladne privolá
a) zákonného zástupcu,
b) zdravotnú pomoc,
c) Policajný zbor
O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.
6. Udeľovanie výchovných opatrení
a) Motivačné opatrenia vo výchove
Pochvala od triedneho učiteľa a MOV
Udeľuje triedny učiteľ a MOV (aj na podnet vychovávateľa), kedykoľvek v priebehu školského roka. Informuje pedagogickú radu v príslušnom štvrťroku. Udeľuje sa za:
Pochvala od riaditeľa školy
Udeľuje riaditeľ školy na návrh triedneho učiteľa, MOV, iných pedagogických pracovníkov i na podnet z mimoškolského prostredia kedykoľvek v priebehu školského roka, zvyčajne však po príslušných klasifikačných poradách. Udeľuje sa za:
b) Opatrenia vo výchove na posilnenie disciplíny žiakov
Napomenutie od triedneho učiteľa a MOV
Udeľuje triedny učiteľ a MOV kedykoľvek v priebehu školského roka. Informuje na príslušnej klasifikačnej porade. Napomenutie platí na príslušný štvrťrok. Udeľuje sa za:
Pokarhanie od triedneho učiteľa a MOV
Udeľuje triedny učiteľ a MOV (aj na podnet ostatných pedagogických zamestnancov), kedykoľvek v priebehu školského roka. Informuje na príslušnej klasifikačnej porade, platí na príslušný štvrťrok. Udeľuje sa za:
Pokarhanie od riaditeľa školy
Udeľuje riaditeľ školy na návrh triedneho učiteľa, MOV, ostatných pracovníkov školy a na podnet z mimoškolského prostredia, kedykoľvek v priebehu školského roka. Triedny učiteľ informuje pedagogickú radu na klasifikačnej porade v príslušnom štvrťroku. Udeľuje sa za:
Podmienečné vylúčenie zo štúdia
Udeľuje riaditeľ školy na návrh triedneho učiteľa, MOV a výchovnej poradkyne po prerokovaní so ZR a v pedagogickej rade, kedykoľvek v priebehu školského roka. Uložiť toto výchovné opatrenie je možné len žiakom, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku, maximálne na 1 rok. Udeľuje sa:
V rozhodnutí o podmienečnom vylúčení zo štúdia určí riaditeľ školy skúšobnú lehotu a to najdlhšie na l rok. Ak sa podmienečne vylúčený žiak v skúšobnej dobe osvedčil, upustí sa od vylúčenia. Ak sa žiak v tejto lehote dopustí ďalšieho závažného previnenia, riaditeľ školy žiaka zo štúdia vylúči.
Vylúčenie zo štúdia
Žiaka vylučuje zo štúdia riaditeľ školy v prípade:
Všetky opatrenia vo výchove udelené neplnoletým žiakom oznámi riaditeľ školy preukázateľne prostredníctvom triedneho učiteľa, MOV ich zákonným zástupcom.
Opatrenia vo výchove zapíše triedny učiteľ do katalógového listu žiaka.
Súťaže a olympiády žiakov
Článok VII
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIE
Školský poriadok nepovažujeme za uzavretý. Na základe oprávnených pripomienok prostredníctvom pedagogickej rady, rady školy, školského parlamentu ho môžeme operatívne upravovať.
Školský poriadok bol prerokovaný v pedagogickej rade dňa: 28. 8. 2024
Školský poriadok sa stáva záväzným pre žiaka po oboznámení.
Príloha č. 1
Dodatok č. 1 k školskému poriadku
Súkromnej strednej odbornej školy služieb, SNP 1253, Poprad
Dodatok č. 1 upravuje článok č. III ods. 2 školského poriadku nasledovne:
2. Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
Dodatok č. 1 vkladá do školského poriadku:
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE
VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku. Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
a) rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
b) rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
c) rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram d) príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
e) rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní. Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná pri uplatňovaní práv národnostných menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
▪ výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
▪ prevádzka a vnútorný režim školy,
▪ podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
▪ podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ. Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi. Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
▪ Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
▪ Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
▪ Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
▪ Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
▪ Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory. ▪ Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
▪ Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
▪ Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
▪ Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
▪ Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR /z r. 2023/.
a) Štandardy priestorovej desegregácie:
▪ Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
▪ Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
b) Štandardy organizačnej desegregácie:
▪ Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov.
▪ Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program, individuálny učebný plán alebo poskytnuté podporné opatrenia.
▪ Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
▪ Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
c) Štandardy sociálnej desegregácie
▪ Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
▪ Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
▪ Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
▪ Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
▪ Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 3
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. marca 2025.
V Poprade, dňa 27.1.2025
Ing. Mária Krempaská MBA
riaditeľka školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 28.1.2025
Prerokované so žiackym školským parlamentom dňa: 29.1.2025
Zriaďovateľ školy bol informovaný o školskom poriadku a o dodatku k školskému poriadku dňa: 12.02.2025